خرید هایگلاس

هایگلاس هایگلاس هایگلاس هایگلاس هایگلاس هایگلاس هایگلاس هایگلاس هایگلاس هایگلاس هایگلاس هایگلاس هایگلاس هایگلاس هایگلاس هایگلاس هایگلاس هایگلاس هایگلاس 

تماس با ما

خرید های گلاس

خرید هایگلاس

خرید هایگلاس

اخبار سیاسی

امام خامنه‌ای: انتقام از آمران و قاتلان شهید سلیمانی در هر زمان که ممکن باشد قطعی است/ چهار توصیه رهبر انقلاب به مردم و مسئولان

رهبر معظم انقلاب اسلامی بیان کردند: سیلی سخت‌تر غلبه نرم‌افزاری بر هیمنه پوچ استکبار و اخراج آمریکا از منطقه است.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) در دیدار اعضای ستاد بزرگداشت سالگرد سپهبد شهید سردار سلیمانی و خانواده آن شهید والامقام، شهید سلیمانی را قهرمان ملت ایران و قهرمان امت اسلامی خواندند و گفتند: تشییع میلیونی شهید سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس در عراق و ایران، اولین سیلی سخت به آمریکایی‌ها بود اما سیلی سخت‌تر «غلبه نرم‌افزاری بر هیمنه پوچ استکبار» و «اخراج آمریکا از منطقه» است، البته آمران و قاتلان سردار سلیمانی نیز باید انتقام پس دهند و این انتقام در هر زمانی که ممکن باشد، قطعی است.

رهبر انقلاب اسلامی در این دیدار چهار توصیه مهم به مسئولان و ملت ایران داشتند: «در همه زمینه‌ها قوی شوید»، «به دشمن اعتماد نکنید»، «اتحاد ملی را حفظ کنید» و «بیش از آنکه به‌فکر رفع تحریم باشید، به‌فکر خنثی کردن تحریم باشید».

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ابتدای این دیدار ضمن تشکر از دست‌اندرکاران ستاد بزرگداشت شهید سلیمانی و شهدای مدافع حرم و همچنین قدردانی از اقدامات خوب خانواده شهید سلیمانی برای زنده نگه‌داشتن یاد و راه آن شهید عزیز، تأکید کردند: با توجه به اینکه آن شهید همواره مردمی بود، برای بزرگداشت او نیز باید از ظرفیت‌های مردمی و تلاشهای فرهنگی و مبتکرانه استفاده شود.

ایشان شهادت سردار سلیمانی را یک حادثه تاریخی خواندند و با اشاره به تبدیل شدن آن شهید به قهرمان ملی برای ایرانیان و قهرمان امت اسلامی افزودند: علت آنکه شهید سلیمانی قهرمان ملت ایران شد و قشرهای مختلف مردم (حتی آنهایی که تصور نمی‌رفت) او را تکریم و به او ابراز احساسات کردند، این بود که شهید سلیمانی تبلور ارزش‌های فرهنگی ایران و ایرانی بود.

رهبر انقلاب اسلامی «شجاعت و مقاومت» را از جمله ویژگی‌های بارز شهید سلیمانی برشمردند و گفتند: شجاعت و روحیه مقاومت از خصلت‌های ایرانی است و زبونی و انفعال ضد روحیه ملی است، بنابراین آنهایی که ادعای ملّیت می‌کنند اما زبونی نشان می‌دهند، دچار تناقض هستند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای «درایت، تیزهوشی، فداکاری و نوع‌دوستی» را از دیگر ویژگی‌های شهید سلیمانی دانستند و خاطرنشان کردند: آن شهید والامقام همچنین اهل معنویت، اخلاص و آخرت بود و هیچ‌گاه اهل تظاهر نبود.

ایشان مجموعه این خصلت‌ها و روحیات ایرانی را که در شهید سلیمانی تبلور یافته بود و آنها را در کشورهای منطقه به‌صورت عملی به نمایش گذاشت، زمینه‌ساز تبدیل شدن آن شهید به قهرمان ملت ایران دانستند و خاطرنشان کردند: شهید سلیمانی از طرف دیگر به قهرمان امت اسلامی نیز تبدیل شد زیرا تلاش‌ها، روحیات و شهادت آن عزیز، «اسم رمز برانگیختگی و بسیج مقاومت در دنیای اسلام» است و در هر نقطه جهان اسلام که بنای مقاومت در مقابل استکبار وجود داشته باشد، اسم رمزشان «شهید سلیمانی» است.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: شهید سلیمانی نرم‌افزار مقاومت و الگوی مبارزه را در میان ملت‌های اسلامی رایج کرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر اینکه شهید سلیمانی، هم در زمان حیات و هم با شهادت خود استکبار را شکست داد، افزودند: رئیس‌جمهور آمریکا گفت "7 تریلیون دلار در منطقه هزینه کردیم اما چیزی به دست نیاوردیم" و در نهایت هم مجبور شد در تاریکی شب و برای چند ساعت به یک پایگاه نظامی برود. همه دنیا اذعان دارند که آمریکا به اهداف خود در سوریه و به‌ویژه در عراق نرسیده است.

ایشان گفتند: قهرمان این کار بزرگ، سردار سلیمانی است که در زمان حیات او، انجام شد.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه دشمن پس از شهادت سردار سلیمانی نیز شکست خورد، خاطرنشان کردند: تشییع میلیونی و فراموش‌نشدنی شهید سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس در عراق و ایران و مراسم‌های بزرگداشت این دو شهید، ژنرال‌های جنگ نرم استکبار را متحیر کرد و اولین سیلی سخت به آمریکایی‌ها بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به سیلی دیگری که در حمله موشکی به پایگاه آمریکایی عین‌الاسد زده شد، افزودند: اما سیلی سخت‌تر عبارت است از غلبه نرم‌افزاری بر هیمنه پوچ استکبار که نیازمند همت جوانان انقلابی و نخبگان مؤمن ما است و همچنین اخراج آمریکایی‌ها از منطقه که همت ملت‌ها و سیاست‌های مقاومت را می‌طلبد.

ایشان تأکید کردند: البته این سیلی سخت غیر از انتقام است زیرا آمران و قاتلان سردار سلیمانی باید انتقام پس دهند و این انتقام در هر زمانی که ممکن باشد قطعی است، اگرچه به‌گفته آن عزیز، کفش پای سلیمانی بر سر قاتل او شرف دارد.

رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنانشان چند توصیه مهم خطاب به مسئولان و مردم بیان کردند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در توصیه اول تأکید کردند: باید در همه عرصه‌ها از جمله اقتصاد، علم و فناوری و دفاعی قوی شویم چون تا قوی نشویم دشمنان از طمع، تعرض و تجاوز دست بر نخواهند داشت.

رهبر انقلاب اسلامی در بیان توصیه دوم گفتند: توصیه قطعی من این است که به دشمن اعتماد نکنید.

ایشان خاطرنشان کردند: برای رفع مشکلات مردم و درست شدن آینده کشور به وعده‌های این و آن اعتماد نکنید، زیرا اینها وعده‌های خوبان نیست بلکه وعده‌های اشرار است، ضمن آنکه دشمنی‌ها را نیز نباید از یاد ببرید.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: دیدید که آمریکای ترامپ و آمریکای اوباما با شما چه کرد، دشمنی‌ها فقط مخصوص آمریکای ترامپ نیست که با رفتن آن تمام شود، آمریکای اوباما نیز با شما و ملت ایران بدی کرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: سه کشور اروپایی نیز نهایت بدعملی، لئامت، دورویی و نفاق را از خود نشان دادند.

ایشان در توصیه بعدی با تأکید بر «حفظ اتحاد ملی»، به صدای واحد ملت در بسیاری از امور اشاره کردند و گفتند: مسئولان نباید این اتحاد و هم‌صدایی مردم را از بین ببرند و ملت را تکه‌تکه کنند، بلکه باید هر سه قوه به‌ویژه رؤسای آنها با هم‌افزایی و همکاری، اتحاد ملی را روز به‌روز تقویت کنند.

ایشان با انتقاد از برخی سخنان اختلاف‌افکن، خطاب به مسئولان گفتند: اختلافات خود را با مذاکره با یکدیگر حل کنید. مگر نمی‌گویید باید با دنیا مذاکره کرد، آیا نمی‌شود با عنصر داخلی مذاکره و اختلافات را حل کرد؟

توصیه آخر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، تأکید بر «خنثی‌سازی تحریم‌ها» بود.

ایشان با بیان این واقعیت که «رفع تحریم به‌دست دشمن است اما خنثی‌سازی آن به‌دست خودمان است»، گفتند: بنابراین باید بیش از آنکه به‌فکر رفع تحریم باشیم بر خنثی کردن آن تمرکز کنیم.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: البته نمی‌گوییم دنبال رفع تحریم نباشیم، چرا که اگر بتوان تحریم را رفع کرد، حتی یک ساعت هم نباید تأخیر کنیم، اگرچه اکنون چهار سال است که تأخیر شده و از سال 95 که بنا بود همه تحریم‌ها یک‌باره برداشته شود، تا امروز نه‌تنها تحریم‌ها برداشته نشد بلکه زیادتر هم شد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خطاب به مسئولان گفتند: اگر بتوان با روش درست، عاقلانه، ایرانی ـ اسلامی و عزتمندانه تحریم‌ها را برطرف کرد باید این کار را انجام داد اما تمرکز عمده باید بر خنثی‌سازی تحریم‌ها باشد که ابتکار آن به‌دست شماست.

ایشان در پایان خاطرنشان کردند: من از مسئولین کشور حمایت می‌کنم به‌شرطی که به اهداف ملت پایبند باشند.

پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، سردار سرلشکر سلامی فرمانده‌کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گزارشی از برنامه‌ها و فعالیت‌های ستاد بزرگداشت سردار شهید سلیمانی و شهدای مقاومت بیان کرد.روحانی: دولت جدید آمریکا در برابر ملت ایران کرنش خواهد کرد

رئیس‌جمهور گفت: ایستادگی ملت ایران موجب کرنش دولت آینده آمریکا خواهد شد.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در آیین افتتاح 87 طرح ملی وزارت کشور طی سخنانی با تبریک میلاد حضرت زینب(س) اظهار داشت: در جلسه جداگانه‌ای در روز یکشنبه از خدمات پرستاران تقدیر خواهیم کرد.

وی افزود: امروز طرح‌هایی به‌ارزش 7950 میلیارد تومان و تا پایان دولت 180 طرح دیگر به‌ارزش 25 هزار میلیارد نیز افتتاح خواهد شد.

روحانی ادامه داد: با جمعیت شهری که ما داریم بحث خدمات شهری بسیار مهم است، البته یکی از مسائل این است که به روستاها برسیم تا مهاجرت معکوس به روستاها شکل بگیرد و یکی از خدمات بی‌نظیر دولت دوازدهم خدمت‌رسانی به روستاها است.

رئیس جمهور گفت: اداره شهرها بسیار اهمیت دارد و یک بخشی از این اداره مستقیماً به دولت برمی‌گردد اما برخی خدمات ویژه شهری به‌عهده شهرداران است. در زمینه اداره شهر از لحاظ حمل‌ونقل و حوادث غیرمترقبه این موضوع خیلی مهم است و اگرما اقدامات بجا نداشته باشم یک باران و یک آتش‌سوزی می‌تواند یک شهر را مختل کند.

وی ادامه داد: متأسفانه شاهد بودیم که در شهر بزرگی مانند اهواز مردم دچار مشکل شدند و من به استاندار خوزستان و شهردار اهواز تأکید می‌کنم مشکلات مردم را کاهش دهند و برنامه‌ریزی دقیقی برای این کار انجام دهند.

روحانی تصریح کرد: شهرداران عزیز در ایام کرونا زحمات زیادی کشیدند. من خوشحالم که با همکاری مردم و بسیج از موج سوم کرونا عبور کردیم و امیدواریم دچار موج زمستانی این بیماری نشویم.

رئیس جمهوری گفت: در اداره شهرها هم مردم و هم شهرداری‌ها و هم دولت باید حضور داشته باشند. مسئله لایحه مدیریت شهری و مسئله لایحه درآمد پایدار برای شهرداری‌ها و اینکه بخشی از مالیات بر ارزش افزوده در اختیار شهرداری قرار گرفت اقدامی مهم بود که انجام شد. قبلاً شهرداری‌ها در تهران مجبور بودند برای کسب درآمد فضا را بفروشند اما در حقیقت حق مردم محله را می‌فروختند. اما اگر بتوانیم درآمد پایدار ایجاد کنیم و دولت هم ظرفیت خود را به‌کار گیرد می‌توانیم از این اقدامات ناصحیح فاصله بگیریم. دولت همه کمک خود را برای توسعه حمل‌ونقل از جمله اتوبوس و مترو انجام می‌دهد. تصویب تهیه پنج‌هزار اتوبوس از اقدامات امسال دولت در حمل‌ونقل شهری به‌ویژه در کلان‌شهرها بوده است‌.

وی ادامه داد: سند ملی معماری و شهرسازی ایرانی و اسلامی که مصوب شده است و در این دولت برای آن زحمت زیادی کشیده شد باید به آن توجه شود. زیبایی شهرها به‌خصوص در شهرهای قدیمی برای ما بسیار مهم است و این می‌تواند برای گردشگری داخلی و خارجی خیلی اثرگذار باشد و امیدواریم شهرداری‌ها و وزارت کشور به این موضوع توجه کنند.

روحانی با بیان اینکه "امروز آلودگی هوا و ترافیک دو موضوع مهمی است که باید به آن توجه شود"، تأکید کرد: برای آلودگی هوا اقدامات مهمی صورت گرفته است و باید تولید گاز را افزایش دهیم و کیفیت بنزین و گازوییل که در مسیر یورو 4 و 5 قرار گرفتند بسیار کمک‌کننده خواهد بود. در جلسه ستاد مقابله با کرونا روی آلودگی هوا تصمیم خواهیم گرفت زیرا آلودگی روی کرونا تأثیرگذار است، همچنین شهرهای بزرگ باید به شهرک‌های اطراف پناه ببرند و روی ایجاد شهرک‌ها و اتصال آنها با قطار حومه سرمایه‌گذاری بیشتری را انجام دهند.

وی با بیان اینکه "ما در سومین سال جنگ اقتصادی تحمیلی بر ملت ایران هستیم"، عنوان کرد: اما من تأکید می‌کنم بر توصیه دیروز مقام معظم رهبری که فرمودند وحدت ملی باید تقویت شود. اگر یک روز از عمر قوا بگذرد و سخنی گفته شود که شکاف بین مردم را افزایش دهد، خلاف شرع، قانون و توصیه رهبری است. همه باید برای تقویت قدرت ملی تلاش کنیم زیرا افزایش قدرت و وحدت ملی باعث می‌شود همه در برابر ملت ایران سر خم کنند و من مطمئن هستم که ایستادگی ملت ایران موجب کرنش دولت آینده آمریکا خواهد شد. باید تلاش کنیم تحریم‌ها بی‌اثر شود و همان‌طور که مقام معظم رهبری گفتند باید تلاش کنیم تا برداشتن تحریم‌ها یک ساعت هم به تأخیر نیفتد و دولت همه تلاش خود در این مسیر را انجام خواهد داد و به مردم اطمینان می‌دهم که مقاومت و ایستادگی آنها موجب تسلیم دشمن در برابر ملت ایران خواهد شد.فردا؛ نشست مشترک نمایندگان با آیت الله رئیسی

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس از نشست مشترک اعضای این کمیسیون با آیت‌الله رئیسی رئیسه قوه قضائیه در روز یکشنبه خبر داد.

سید غنی نظری عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم از نشست مشترک اعضای کمیسیون اقتصادی با آیت‌الله رئیسی رئیس دستگاه قضا و معاونان وی در محل قوه قضائیه در روز یکشنبه (23 آذرماه) خبر داد.

وی بیان داشت: نحوه تعامل کمیسیون اقتصادی با قوه قضائیه، نظارت بر خصوصی‌سازی‌ها از جانب هر دو طرف، مسئله رسوب کالاهای اساسی در گمرکات و موضوع پرونده‌های فرارهای مالیاتی از جمله محورهای جلسه اعضای کمیسیون با مسئولان قوه قضائیه است.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه یکی دیگر از محورهای این نشست مشترک بررسی طرح‌ها و لوایحی است که با موضوعات مشترک حقوقی و قضایی در دست اقدام است، اضافه کرد: بررسی راهکارهای افزایش شفافیت اطلاعات اقتصادی برای پیشگیری از ورود فساد در نظام اقتصادی کشور از دیگر محورهای این نشست است.

نظری با تأکید بر اینکه آسیب‌شناسی محتوای قانون از منظر دستگاه قضایی برای افزایش اثربخشی و کارایی قوانین اقتصادی از دیگر محورهای این جلسه است، گفت:امیدوارم با افزایش همکاری‌های بین مجلس و قوه قضائیه در حوزه‌های مختلف به‌ویژه اصلاح و تدوین قوانین مؤثر و نظارت درست بر اجرای آنها شاهد کاهش فساد باشیم.روحانی: کرونا در اکثر استان‌ها کاهشی شد/مردم شب یلدا را سایبری برگزار کنند

رئیس جمهور با بیان این طلب که امروز ۱۲ شهرستان کشور در وضعیت قرمز است، گفت: مردم این شب یلدا را در فضای مجازی و الکترونیکی برگزار کنند بدون اینکه همدیکر رو از نزدیک ببینند.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در جلسه امروز(شنبه 22 آذر) ستاد ملی مقابله با کرونا طی سخنانی اظهار داشت: تقریبا حدود 10 ماه است که مردم عزیز ما با این ویروس خطرناک مواجه هستند و در این 10 ماه اقدامات بسیار خوبی در مجموع انجام گرفته است و در این هفته‌های اخیر که شاهد افزایش بودیم با مجموعه اقدامات در آبان و آذر شاهد این هستیم که روند این بیماری در اکثریت استان‌ها کاهشی است.

وی افزود:‌ امروز فقط 12 شهرستان وضعیت قرمز دارند و بقیه یا نارنجی و یا زرد هستند و ان شاالله این موارد با تلاش استانداران و رؤسای علوم پزشکی موفق خواهیم بود تا شرایط آنها به نارنجی و زرد تبدیل شوند. همه این موفقیت ها مرهون مسئولیت پذیری مردم و اعتمادشان به تصمیمات ستاد ملی کرونا بود. خیلی‌ها خواستند اخلال ایجاد کرده و مردم را مایوس کنند. اساس امر اعتماد است. در کنار مردم اقدامات به موقع قرارگاه عملیاتی ستاد کرونا، نیروی انتظامی، سازمان بسیج، اتحادیه های صنفی، سازمان‌های مردم نهاد و هلال احمر دست به دست هم دادند و اقدامات گسترده‌ای را انجام دادند.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: هر زمانی احساس کنیم همه چی عادی شده و عادی انگاری شود از هفته‌های دیگر پیک جدید آغاز خواهد شد، آزموده را آزمودن خطاست. هر وقت تردد و ازدحام بیشتر شد و اجتماعات زیاد شد بلافاصله با پیک مواجه شدیم و الان هم باید این مراقبت را انجام دهیم. این بیماری یک بیماری است که تنها بحث پزشکی نیست. الان در سطح دنیا بیماری کرونا باعث شده رشد اقتصادی دنیا منفی 3 باشد.

روحانی ادامه داد: در موضوع کرونا، نه تردید کردیم و نه تعلل! نه در پذیرش حادثه انکار کردیم. به محض اینکه چهارشنبه 30 بهمن وزیر بهداشت اعلام کرد که دو کیس کووید19 داریم من همانجا گفتم بلافاصله به مردم اطلاع دهید و با اینکه شب انتخابات بود و شرایط عادی نبود. ما حادثه را پذیرفتیم و قبول کردیم و این اصل است. برخی کشورها منکر بودند. در کشوری مثل آمریکا آن آقایی که رئیس‌جمهور بود و الان هم چند هفته است ادعا می‌کرد خبری نیست و سرماخوردگی است. انکار کردند که انکار بالاترین سنگ در روز اول است. در ایران هیچ وقت مسئله انکار نبوده و بلافاصله پاسخ به هنگام دادیم.

روحانی با اشاره به برگزاری مراسم شب یلدا و نگرانی‌ها برای عدم رعایت پروتکل‌‌ها گفت: قرارگاه عملیاتی برای شب یلدا فکری می‌‌کند و صداوسیما هم برنامه‌های خوب آماده کند. مردم این شب یلدا را سایبری و در فضای مجازی و الکترونیکی برگزار کنند بدون اینکه همدیکر رو از نزدیک ببینند.

این خبر تکمیل می‌شود...خانواده شهید سلیمانی: بودجه «بنیاد فرهنگی شهید سلیمانی» را به حل مشکلات مردم اختصاص دهید

در پی انتشار مفاد بودجه ۱۴۰۰ و درج نام بنیاد شهید سلیمانی در ردیف بودجه‌های پیشنهادی دولت، دختر این شهید در بیانیه‌ای از دولت خواست بودجه درنظر گرفته شده به این مجموعه را برای حل مشکلات مردم اختصاص دهد.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم، در پی انتشار مفاد بودجه 1400 و درج نام بنیاد شهید سلیمانی در ردیف بودجه‌های پیشنهادی دولت، زینب سلیمانی دختر این شهید بزرگوار در بیانیه‌ای ضمن ارائه‌ی توضیحاتی در خصوص این خبر، از دولت خواست بودجه در نظر گرفته شده به این مجموعه را برای حل مشکلات مردم اختصاص دهد. متن این بیانیه‌ به شرح زیر است:

بسم رب الشهداء و الصدیقین

 مردم غیور ایران!

دوستداران حاج قاسم سلیمانی!

کمتر از یک ماه تا سالگرد شهادت سردار دلها باقی مانده است و ملت بزرگ ایران و امت عظیم اسلامی به عنوان صاحبان اصلی مکتب حاج قاسم، درصدد بزرگداشت سلوک و مسلک این مجاهد مخلص هستند.

 طی چند روز گذشته اخباری منتشر شد که در لایحه بودجه 1400 مبلغی برای بنیاد مکتب حاج قاسم سلیمانی درنظر گرفته شده است. آنچه مسلم است سرمایه بی بدیل برای تعمیق و گسترش مکتب حاج قاسم، محبت دل های امت و قلوب شیفتگان انقلاب اسلامی است و از سوی دیگر نیز تقاضایی از جانب خانواده شهید و بنیاد مکتب حاج قاسم برای اختصاص ردیف بودجه صورت نگرفته بوده است.

البته این نکته از طریق مدیر عامل بنیاد به دستگاه های مسوول منتقل شده است؛ اما اینجانب به نمایندگی از سوی خانواده شهید سلیمانی ضمن تشکر از دغدغه مسوولان محترم اجرایی و دست اندرکاران تنظیم بودجه، به اطلاع میرسانم اقدام شایسته در این زمینه، حذف عنوان بنیاد از ردیف بودجه 1400 و اختصاص این بودجه ها به حل مشکلات مردم و ترویج مکتب حاج قاسم است که سلوک آن شهید عزیز نیز همین مرام بوده است.جهاد اسلامی: نفوذ پهپاد حزب‌الله به آسمان فلسطین اشغالی دستاوردی استراتژیک برای مقاومت است

سخنگوی جنبش جهاد اسلامی فلسطین در واکنش به ورود پهپاد حزب‌الله لبنان به آسمان اراضی اشغالی و تصویربرداری از تحرکات ارتش صهیونیستی تأکید کرد که این یک دستاورد بزرگ و استراتژیک برای مقاومت است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از شبکه المنار «داود شهاب» سخنگوی جنبش جهاد اسلامی فلسطین اعلام کرد، عبور پهپاد مقاومت از حریم هوایی فلسطین اشغالی و اقدام آن به رصد تحرکات ارتش رژیم صهیونیستی و مانورهایی که این رژیم به‌منظور آماده‌سازی برای شروع یک تجاوز در جبهه شمالی در لبنان یا سوریه و یا نوار غزه انجام می‌داد، بیانگر یک دستاورد نظامی و استراتژیک بزرگ برای حزب‌الله است.

سخنگوی جنبش جهاد اسلامی همچنین تأکید کرد که این امر دال بر آن است که مقاومت اسلامی در لبنان در حال توسعه توانایی‌های نظامی و امکانات خود در زمینه‌های مختلف است.

داود شهاب با بیان اینکه همه سناریوها در فلسطین وجود دارد تأکید کرد که مقاومت فلسطین آماده مقابله با هرگونه تجاوز علیه ملت خود است.

وی همچنین تأکید کرد: طبق ارزیابی‌های ما دشمن صهیونیستی قصد انجام تجاوزی علیه مقاومت فلسطین و ملت آن به‌ویژه در آستانه تغییر دولت ایالات متحده را دارد.

سخنگوی جنبش جهاد اسلامی فلسطین اشاره کرد، دشمن صهیونیستی در تلاش است اقداماتی پیشگیرانه جهت پیچیده کردن امور در برابر دولت جدید آمریکا اتخاذ کند، اما در هر صورت مقاومت فلسطین آماده و هوشیار برای مقابله با همه احتمالات است و به هرگونه تجاوز یا جنایت تروریستی پاسخ خواهد داد.

عصر جمعه گذشته شبکه المنار تصاویری از منطقه الجلیل اشغالی نشان داد که توسط یک پهپاد متعلق به مقاومت تصویربرداری شده بود. پهپاد حزب‌الله لبنان با ورود به حریم هوایی اراضی اشغالی و تصویربرداری از رزمایش شبیه‌سازی عملیات نظامی علیه حزب‌الله لبنان توسط ارتش رژیم صهیونیستی سبب توقف این رزمایش شد.

پهپاد مذکور موفق به تصویربرداری از همه اقدام‌های امنیتی و نظامی ارتش رژیم صهیونیستی در روز دوم رزمایش خود شد.

در این رزمایش رژیم صهیونیستی، جنگنده‌ها، بالگردها، کشتی‌های جنگی و نیروی زمینی حضور داشتند. این نفوذ هوایی در حالی رخ داد که ارتش رژیم صهیونیستی در روز‌های اخیر در سطح بالای هشدار امنیتی و حالت آماده‌باش قرار دارد.

این نخستین بار نیست که پهپاد‌های حزب‌الله موفق به عبور از حریم هوایی رژیم صهیونیستی می‌شوند.چرا باید پاسخ به عاملان ترور فخری‌زاده قاطع باشد؟/ این «سگ هار» مهار می‌خواهد

اطلاعاتی که جمهوری اسلامی از بسیاری از مقامات عالی‌رتبه فعلی و سابق رژیم صهیونیستی دارد، اطلاعات کاملی است و این هراس را برای مقامات رژیم صهیونیستی بیشتر می‌کند که کدام‌یک از آنها در لیست مقابله به مثل ایران و یا دوستان ایران قرار خواهند گرفت؟

فخری‌زاده ازجمله مهمترین دانشمندان و مدیران کشور در عرصه هسته‌ای و دفاعی بود که نقش زیادی در بسیاری از برنامه‌های علمی و دفاعی داشت.

پرونده هسته‌ای ایران یکی از مناقشه‌برانگیزترین موضوعاتی است که جمهوری اسلامی در طول 40 سال گذشته با آن درگیر بوده است.

کشورهای غربی با القای اینکه رویکرد ایران در حوزه هسته‌ای خطرناک است و به‌سمت ساخت سلاح هسته‌ای حرکت می‌کند، طیف وسیعی از تحریم‌ها و فشارها در همه عرصه‌ها به‌ویژه اقتصادی بر کشور تحمیل کرده‌اند.

ترور اخیر هم در حالی رخ داد که پیش از این برخی اساتید مؤثر در پرونده هسته‌ای نیز به‌دست جوخه‌های ترور که بنا بر شکل اجرا دست صهیونیستها را می‌توان به‌وضوح در آن دید، به شهادت رسیده بودند: مسعود علی‌محمدی، مجید شهریاری، داریوش رضایی‌نژاد، مصطفی احمدی روشن و... ازجمله افراد مؤثر در پرونده هسته‌ای ایران بودند که به‌دست تیم‌های ترور با پشتیبانی رژیم صیونیستی به شهادت رسیدند.

ترور شهید فخری‌زاده از این جهت اهمیت پیدا می‌کند که نام این شهید بزرگوار اولین بار در جریان مناقشات هسته‌ای به بیرون درز کرد. نام و مشخصاتش در گزارش‌های آژانس آمد و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز در جریان یک نشست خبری با تأکید بر نام او اعلام کرد که این فرد یکی از مؤثرترین افراد ایران در پرونده هسته‌ای است.

ترور دانشمندان هسته‌ای و افراد مؤثر در حکومت‌های مخالف رژیم صهیونیستی از دیرباز و از زمان تشکیل این رژیم در دستور کار اصلی آنها قرار داشته است و بنا بر این سیاست که به‌گفته موشه دایان «اسرائیل باید مثل یک سگ هار باشد تا کسی جرئت سر و کله زدن با آن را نداشته باشد»، نه‌تنها این موضوع مخفی نگه‌داشته نشده است، بلکه به‌شکلی واضح از سوی مقامات و افراد وابسته به این رژیم تبلیغ نیز می‌شود.

در واقع اگر مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا می‌گوید "ما هرکسی را که بخواهد در مسیر حرکت‌مان خللی ایجاد کند؛ از پیشِ‌رو برمی‌داریم"، رژیم صهیونیستی در عمل این سیاست را نشان داده است و حاضر نیست از افراد مورد نظرش حتی پس از بازنشستگی و کنار رفتن آنها نیز چشم‌پوشی کند.

ترورهای گسترده میان شخصیت‌های مؤثر فلسطینی از یحیی عیاس فرمانده گردان‌های عزالدین قسام، شیخ احمد یاسین و عبدالعزیز رنتیسی رهبران سابق حماس، فتحی شقاقی دبیرکل سابق جهاد اسلامی فلسطین، تا عماد مغنیه فرمانده ارشد حزب‌الله، حمله به نیروگاه هسته‌ای دیگر کشورها مثل عراق و سوریه، ترور شخصیت‌های علمی ایران ازجمله شهید فخری‌زاده، نمونه‌های روشن و واضح از این سیاست است که در این مسیر اسرائیل از شخصی مثل یاسر عرفات که نه‌تنها از مبارزه مسلحانه با اسرائیل دست کشید، بلکه با آنها بر سر میز مذاکره نشست نیز نمی‌گذرد.

رژیم صهیونیستی که به‌عنوان یک رژیم جعلی میان طیفی از دشمنان خود بنا شده، این سیاست را در پیش گرفته است چون می‌داند برای بقا میان دشمنان خود باید از آنها زهرچشم گرفته شود و تجربیات سال‌های گذشته هم نشان داده است که هر کجا اقدامات این رژیم با جواب محکم روبه‌رو نشده، یک قدم جلوتر آمده است.

از این طرف نظام جمهوری اسامی ایران بنا بر آنچه مقامات عالی‌رتبه سیاسی و نظامی بارها تأکید کردند، حفظ امنیت خود، شهرها و اتباعش را خط قرمز می‌داند و درجواب هر تعدی به طرف مهاجم پاسخ خواهد داد.

حملات راکتی به جولان اشغالی بعد از ترور شهید اللهیاری و حمله اسرائیل به پایگاه تی‌فور جزو آخرین مواردی است که در علن اعلام شد و صهیونیستها نیز پیام ایران را به‌روشنی دریافت کردند.

با ترور شهید قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در عراق به‌دست ارتش تروریستی آمریکا نیز بار دیگر این سیاست خودش را (هرچند که در حد یک سیلی) در حمله موشکی به پایگاه رسمی آنها در عراق نشان داد؛ اقدامی که در تاریخ آمریکا طی دهه‌های گذشته بی‌سابقه بود.

بعد از هر دوی این اتفاقات، (هم حمله راکتی به جولان و هم حمله موشکی به عین الاسد) اگرچه بسیاری معتقد بودند طرف مقابل واکنش نشان خواهد داد، ولی این اتفاق رخ نداد و حالا افکار عمومی این انتظار را دارند که در پاسخ به اقدام تروریستی اخیر از سوی رژیم صهیونیستی، پاسخ مناسبی به آنها داده شود.

این پاسخ هرچه باشد، اگرچه نمی‌تواند جای خالی این شهدای عزیز را پر کند، ولی عقل و منطق می‌گوید "اگر می‌خواهید جلوی سگ هار را بگیرید، باید جلوی او ایستاد و الّا بار دیگر به شما حمله خواهد کرد."

برای پاسخ به این اقدام رژیم صهیونستی چند گزینه پیشِ‌روی ایران است؛

قدرت موشکی ایران در طول سالهای اخیر پیشرفت‌های زیادی کرده و این حوزه به‌عنوان مهمترین رکن بازدارندگی در کشور، لااقل در 4 مورد نشان داده که در پاسخ به جنایت علیه ایران کارآمد و مؤثر است.

بعد از حمله تروریستی عوامل داعش به مجلس شورای اسلامی و حرم امام خمینی(ره) در خرداد 96 برای اولین بار به‌شکل رسمی از موشک‌های بالستیک علیه اهداف داعش استفاده شد و موشک‌های ایرانی مقر سران این گروهک در سوریه را مورد اصابت قرار دادند.

بعد از حمله تروریستی به رژه اهواز و حمله به نیروهای سپاه در غرب کشور نیز بار دیگر توان موشکی علیه تروریستها در سوریه و در اقلیم کردستان به‌کار گرفته شد و از این طریق ضربات سختی بر آنها وارد آمد.

اوج این اقدام را البته بعد از حمله تروریستی آمریکا به کاروان شهید سلیمانی شاهد بودیم که یگان موشکی سپاه برای اولین بار پایگاه رسمی آمریکا در خاک عراق را مورد اصابت قرار داد.

توان موشکی ایران با دو هدف عمده پی‌ریزی شد: اول بازدارندگی در مقابل آمریکا (مشخصاً با طراحی موشک‌هایی برای زدن پایگاه‌های آنها در اطراف ایران) و دیگری مقابله با رژیم صهیونیستی.

سرزمین‌های اشغالی در فاصله 1100کیلومتری ایران قرار دارد و جمهوری اسلامی در اواخر دهه 70 با ساخت موشک شهاب3 توانست به برد مورد نیاز برای زدن انتهای سرزمین‌های اشغالی برسد.

موشک شهاب3 چیزی در حدود 1200 کیلومتر برد داشت و امروز ایران به انواع موشک‌های با برد 2000 کیلومتر دست پیدا کرده است که عمده آنها با ارتقاهای صورت‌گرفته در سال‌های اخیر، به توانمندی‌های زیادی در دقت، تخریب و عبور از سامانه‌های پدافندی رسیده‌اند.

این موشک‌ها به‌عنوان اصلی‌ترین گزینه پاسخ ایران می‌توانند از عمق خاک کشور، هر نقطه‌ای از سرزمین‌های اشغالی را مورد اصابت قرار دهند.

از این منظر، در صورت پاسخ‌گویی از خاک ایران، موشک‌های خرمشهر، سجیل، عماد، قدر، و موشک حاج‌قاسم می‌تواند گزینه‌های اصلی باشد.

این موشک‌ها خصوصاً در صورت شلیک انبوه (همان‌طور که در برخی موارد قبلی شاهد آن بودیم) می‌توانند بسیاری از نقط اسرائیل از تل‌آویو تا حیفا و دیگر نقاط حساس این رژیم را مورد اصابت قرار دهند.

جمهوری اسلامی علاوه بر گزینه موشکی، فرصت‌های دیگری را هم پیشِ‌روی خود دارد، حضور ایران در نزدیکی مرزهای سرزمین‌های اشغالی در سوریه یکی دیگر از گزینه‌هاست.

بعد از موفقیت ایران در تقابل با تروریست‌های تکفیری در سوریه، جمهوری اسلامی جای پای خود را در این کشور مستحکم کرد و همین موضوع به‌شدت صهیونیستها را تحت تأثیر خود قرار داده است.

یادمان باشد که در پاسخ به حمله اسرائیل به پایگاه T4 سوریه که منجر به شهادت تعدادی از نیروهای ایرانی شد، پاسخ به اسرائیل از داخل خاک سوریه و با شلیک چندین فروند راکت صورت گرفت.

در لبنان نیز حزب‌الله به‌عنوان بازوی قدرتمند جمهوری اسلامی در بهترین وضعیت خود قرار دارد.

سال‌ها پیش بود که خبر تجهیز حزب‌الله به جدیدترین تسلیحات ازجمله موشک‌های نقطه‌زن فاتح اعلام شد. حزب‌الله با این موشک می‌تواند از داخل خاک لبنان، هر نقطه‌ای از سرزمین‌های اشغالی را هدف قرار دهد.

در جریان جنگ 33روزه یکی از موشک‌های کروز در اختیار حزب‌الله که بسیاری معتقدند ایران آن را در اختیارشان قرار داده است، یکی از مجهزترین ناوچه‌های جنگی اسرائیل را در مدیترانه هدف قرار داد و بعد از حمله به کاروان فرماندهان ایرانی و لبنانی در قنیطره که منجر به شهادت سردار الله‌دادی و جهاد مغنیه شد، باز این حزب‌الله بود که در جواب این حمله، گشتی‌های صهیونیستی را در مرز با لبنان مورد اصابت قرار داد.

به‌واسطه همین نزدیکی و هم‌مرزی متحدان ایران با سرزمین‌های اشغالی، دیگر هیچ‌کدام از یگان‌ها، افسران و مقامات اسرائیلی در مصونیت کامل قرار ندارند و هر آن می‌توان با استفاده از یکی از این گزینه‌ها، طیفی از تهدیدات را متوجه آنها کرد.

اطلاعاتی که جمهوری اسلامی ایران از بسیاری از مقامات عالی‌رتبه فعلی و سابق رژیم صهیونیستی دارد، اطلاعات کاملی است و این مسئله کنار به‌کارگیری عوامل جاسوس در داخل حاکمیت این رژیم (که گونن سِگِو وزیر اسبق انرژی و امور زیربنایی اسرائیل تنها یک نمونه آن بود) این هراس را برای مقامات رژیم صهیونیستی بیشتر می‌کند که؛ کدام‌یک از آنها ــ از نتانیاهو نخست وزیر فعلی تا مقامات سابق و رؤسای موساد و حتی فرماندهان عالی‌رتبه ارتش این رژیم ــ در لیست انتقام ایران و یا دوستان ایران قرار خواهند گرفت؟

کنار این موارد، قابلیت‌های دیگر نظامی ایران نظیر توان پهپادی می‌تواند جزو گزینه‌های پاسخ به اسرائیل باشد اما باید صبر کرد و دید؛ آیا ایران خودش وارد صحنه خواهد شد و یا در جواب این عملیات که به‌دست نیروهای نیابتی اسرائیل صورت گرفته است، از طرق دیگری پاسخ خواهد داد؟

آنچه مسلم است این‌که پاسخ به این جنایت لازم و ان‌شاءالله قطعی خواهد بود و افکار عمومی در داخل نیز که هنوز داغ شهادت سردار سلیمانی برای آنها سرد نشده است، به‌شدت خواهان مقابله به مثل ایران هستند، پاسخی که البته در شأن و سطح این اقدام باشد.

 اطلاعیه ستاد انتخابات| آغاز ثبت‌نام از داوطلبان انتخابات شوراها از ۲۰ اسفند+ جزئیات

ستاد انتخابات کشور در اطلاعیه‌ای اعلام کرد ثبت‌نام داوطلبان عضویت در شوراهای اسلامی شهرها از ساعت ۸ صبح روز چهارشنبه ۲۰ اسفند ماه ۱۳۹۹ آغاز می‌شود و به‌مدت ۷ روز ادامه می‌یابد.

متن کامل اطلاعیه شماره 4 ستاد انتخابات کشور بدین شرح می‌باشد:

بسم الله الرحمن الرحیم
وزارت کشور
ستاد انتخابات کشور
اطلاعیه شماره (4) 
برای انتخابات 1400؛
به آگاهی هم‌میهنان عزیز می‌رساند با توکل به خداوند متعال و عنایات حضرت ولی عصر(عج)؛ انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی در روز جمعه تاریخ 28 خرداد 1400 برگزار می‌شود.

فرایندهای اجرایی انتخابات مذکور به‌شرح زیر می‌باشند:
اول: ثبت‌نام داوطلبان عضویت در شوراهای اسلامی شهرها از ساعت 8 صبح روز چهارشنبه 20/اسفندماه/1399 آغاز و تا ساعت 18 روز سه‌شنبه 26/اسفندماه/1399 (جمعاً به‌مدت 7 روز) ادامه می‌یابد.

دوم: ثبت‌نام داوطلبان عضویت در شوراهای اسلامی روستاها و تیره‌های عشایری از ساعت 8 صبح روز دوشنبه 16/فروردین‌ماه/1400 آغاز و تا ساعت 18 روز یک‌شنبه 22/فروردین‌ماه/1400 (جمعاً به‌مدت 7 روز) ادامه می‌یابد.

سوم: بر اساس تبصره 3 ماده 30 قانون انتخابات شوراهای اسلامی، داوطلبان در هنگام ثبت‌نام باید گواهی عدم سوءپیشینه که از تاریخ صدور آن بیش از 3 ماه نگذشته باشد را ارائه نمایند.
لذا داوطلبان شورای اسلامی شهرها از تاریخ 20-09-1399 و داوطلبان شورای اسلامی روستاها و تیره‌های عشایری از تاریخ 16-10-1399 می‌توانند با مراجعه به دفاتر خدمات قضایی، یا دفاتر پلیس 10+ یا سامانه جامع خدمات الکترونیک قضایی (WWW.ADLIRAN.IR) نسبت به دریافت گواهی عدم سوء‌پیشینه اقدام و هنگام ثبت‌نام ارائه نمایند.

چهارم: با استناد به ماده 32 قانون انتخابات شوراهای اسلامی، اشخاص زیر به‌واسطه مقام و شغل خود از داوطلب شدن برای شوراهای اسلامی محرومند مگر آن‌که قبل از ثبت‌نام از سمت خود استعفا نمایند:

1) رییس‌جمهور و مشاورین و معاونین وی، نمایندگان خبرگان رهبری، وزرا، معاونین و مشاورین آنان، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، معاونان و مشاوران رئیس مجلس شورای اسلامی، اعضای شورای نگهبان، رئیس قوه قضائیه و معاونین و مشاورین وی، رئیس دیوان‌عالی کشور، دادستان‌کل کشور و معاونین و مشاورین آنان، رئیس دیوان عدالت اداری، رئیس دیوان محاسبات کشور و معاونین وی، دادستان دیوان محاسبات، رئیس سازمان بازرسی کل کشور و معاونین وی، شاغلین نیروهای مسلح، رؤسای سازمان‌ها و ادارات عقیدتی سیاسی نیروهای مسلح، رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و معاونین وی، دبیر هیئت دولت، رؤسای دفاتر سران سه قوه، رؤسا و سرپرستان سازمان‌های دولتی، رؤسای دانشگاه‌ها (دولتی و غیردولتی)، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، رؤسای‌کل و مدیران عامل بانک‌ها، رئیس جمعیت هلال احمر و معاونین وی، رئیس بنیاد مستضعفان و جانبازان، سرپرست بنیاد شهید، سرپرست بنیاد مسکن، سرپرست کمیته امداد امام، رؤسای سازمان‌ها، مدیران عامل شرکت‌های دولتی (مانند شرکت مخابرات، دخانیات و...) سرپرست نهضت سوادآموزی، رئیس سازمان نظام پزشکی ایران، رئیس سازمان نظام مهندسی کشور و اعضای هیئت مدیره اتحادیه‌های صنفی و هیئت رئیسه اتاق اصناف ایران، مدیران‌کل و سرپرستان ادارات‌کل ستادی مجلس شورای اسلامی، مدیران‌کل تشکیلات ستادی وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها و ادارات دولتی و سایر رؤسا، مدیران و سرپرستانی که حوزه مسئولیت آنان به کل کشور تسرّی دارد، از عضویت در شوراهای اسلامی سراسر کشور محرومند مگر آن‌که قبل از ثبت‌نام از سمت خود استعفا نموده و به هیچ وجه در آن پست شاغل نباشند.

2) استانداران و معاونین و مشاورین آنان، فرمانداران و معاونین آنان، شهرداران و معاونین آنان، بخشداران، مدیران‌کل ادارات استانداری، مدیران‌کل، سرپرستان ادارات‌کل، معاونین ادارات‌کل، دادستان‌ها، دادیارها، بازپرس‌ها، قضات، رؤسای دانشگاه‌ها (دولتی و غیردولتی) و رؤسای شعب آنها، رؤسای بانک‌ها، رئیس و اعضای هیئت مدیره سازمان نظام پزشکی، رئیس و اعضای هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی، رئیس و اعضای هیئت مدیره اتاق اصناف ایران، رئیس و اعضای هیئت مدیره نظام مهندسی کشاورزی، رئیس و اعضای هیئت مدیره سازمان نظام پرستاری، رئیس و اعضای هیئت مدیره کانون وکلا، رؤسا، سرپرستان و معاونین سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی و نهادها و مؤسسات دولتی و یا وابسته به دولت که از بودجه عمومی به هر مقدار استفاده می‌نمایند و سایر رؤسا، مدیران و سرپرستان استان، شهرستان و بخش به‌ترتیب از عضویت در شوراهای اسلامی واقع در محدوده استان، شهرستان و بخش محرومند، مگر آن‌که قبل از ثبت‌نام از سمت خود استعفا نموده و به هیچ وجه در آن پست شاغل نباشند.

3) شهرداران، مدیران مناطق شهرداری و مؤسسات و شرکت‌های وابسته و دهیاران از عضویت در شورای اسلامی شهر و روستای محل خدمت محرومند، مگر آن‌که قبل از ثبت‌نام از سمت خود استعفا نموده و به هیچ وجه در آن پست شاغل نباشند.

ستاد انتخابات کشور

 روحانی: در 7 شهرستان قرمز اقدامات فوری صورت گیرد/ اگر واکسن مطمئن کرونا هم آمد باید مراعات‌ها ادامه پیدا کند روحانی: در ۷ شهرستان قرمز اقدامات فوری صورت گیرد/ اگر واکسن مطمئن کرونا هم آمد باید مراعات‌ها ادامه پیدا کند

رئیس جمهور گفت: اقداماتی که از اوایل آبان ماه صورت گرفت و تاکنون ادامه داشته کار بسیار خوبی بوده و آثار آن را وزرات بهداشت به ما اعلام کرده که مثبت بوده است.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در جلسه امروز ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: امروز چهل و هفتمین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا بود و کمیته‌های ستاد صدها جلسه داشته‌اند و ستاد نیز 420 مصوبه داشته که به 35 دستگاه اجرایی ابلاغ کرده و گزارش داده‌اند که 85 درصد مصوبات ما عملیاتی و اجرایی شده است.

وی افزود: اقداماتی که از اوایل آبان‌ماه در روند مبارزه با این ویروس انجام گرفت مهم بود و ابتدا برای 43 شهرستان، بعد در نیمه‌ی آبان برای 46 شهرستان و بعد در اول آذرماه با اعلام عمومی شد و شهرها به گروه‌های قرمز، نارنجی و زرد تقسیم شدند. با این اقدامات کار بسیار خوبی انجام گرفت و وزارت بهداشت نیز اعلام می‌کند که آثار آن مثبت بوده است.

رئیس‌جمهور بیان کرد: همه این آثار مثبت با همکاری‌های مردم به وجود می‌آید و تا وقتی مردم احساس می‌کنند که این بیماری خطرناک است و برای حفظ سلامت خود، خانواده و هموطنان‌شان مراعات می‌کنند، در این زمینه پیشرفت می‌کنیم و البته محدودیت‌هایی که نیاز است را با توجه به وضعیت و شرایط آن‌جا اعلام می‌کنیم. امیدواریم با همکاری مردم شاهد شرایط بسیار مناسب‌تری باشیم؛ ما در حال حرکت به سمت کانال فوت 500 نفر در روز می‌بودیم و برخی پیش‌بینی‌ها می‌گفت که با آن روند شرایط بدتری می‌داشتیم ولی با اقداماتی که انجام گرفت، از عدد 400 به 300 رسیدیم و امیدواریم با همکاری مردم شرایط بهتری را داشته باشیم.

روحانی اظهار داشت: همه چیز در سایه استفاده از ماسک، فاصله‌گذاری، عدم تجمع و عدم تردد غیرضروری است و این باید در جامعه مد نظر باشد و اگر ترددها و تجمع‌ها شروع شود، مجددا با مشکل روبرو خواهیم شد. در اروپا با اینکه مقررات سختی اعمال کرده بودند، وقتی در تابستان مقداری گشایش ایجاد شد، الان می‌بینیم که چه وضعیتی دارند. اگر مراعات در جامعه مورد توجه نباشد و خدای ناکرده مردم حس کنند که شرایط عادی شده، یک‌ماه بعد به شرایطِ بد برمی‌گردیم و مراعات‌ها باید ادامه یابد.

وی ادامه داد: حتی اگر واکسنِ مطمئن هم در اختیار ما قرار بگیرد و بتوانیم واکسیناسیون هم انجام بگیرد، باز هم باید پروتکل‌ها اعمال شود. اولا وقتی واکسن تزریق می‌شود، چند هفته طول می‌کشد تا اثر کند و نکته بعد این است که اینکه چند درصد موثر است را نمی‌دانیم و در کشورهایی که می‌خواهد شروع شود، نمی‌دانیم آثار این واکسن چقدر است و عوارض آن نیز برای دنیا روشن نیست. ممکن است این واکسن بعد از تزریق عوارض سوء داشته باشد و بعدها معلوم شود. نمی‌توانیم به واکسنی که هنوز در اختیار نداریم امیدوار باشیم و هر وقت هم پیدا شود، ظرفیت تولید در دنیا محدود است تا اینکه واکسیناسیون برای همه افراد نیازمند انجام شود؛ نباید مراعات پروتکل‌ها به امید واکسن کاهش یابد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه البته هیچ واکسنی هم به‌طور 100 درصد اثربخش نیست و میزان اثر مشخصی دارد، خاطر نشان کرد: نمی‌دانیم که واقعا این ویروس تغییری می‌کند که در این‌صورت واکسن‌ها هم باید تغییر کنند و این مسئله برای دنیا به‌طور دقیق روشن نیست و وظیفه داریم پروتکل‌ها را مراعات کنیم.

روحانی گفت: بارها تأکید کرده‌ایم که باید تعداد افزایش یابد و این کار آغاز شده و به رقم 100 هزار آزمایش در روز می‌رسیم و این می‌تواند کمک کند تا بیماریابی سریع‌تر انجام شود و افراد گرفتار تخت بیمارستان نشوند و زودتر بهبود یابند. هم‌چنین تأکید می‌کنیم که مبتلایان باید قرنطینه را مراعات کنند و باید با افرادی که قرنطینه را نقض می‌کنند، برخورد شود. این بسیار  تأسف‌بار است که فرد مبتلا که به او اعلام هم شده است، خانه را ترک می‌کند و می‌خواهد به سفر هم برود. باید جریمه اعمال شود و افرادِ در ارتباط با مبتلایان نیز مورد آزمایش قرار بگیرند.

وی اضافه کرد: تأکید می‌کنم هر زمانی که در کشور مراعات‌ها زیاد شد، چند هفته بعد شرایط مناسبی را داشته‌ایم و در فروردین و اردیهبشت‌ماه آثار اقداماتی که مردم انجام دادند را در اواخر اردیبهشت و خرداد دیدیم و اوضاع بهتر شد. بعد از آن که دوباره حس کردند که مشکلی نیست، فاصله‌ها کم و رفت و آمدها آغاز شد، با موج بزرگی روبرو شدیم و اگر اقدام دو-سه هفته اخیر نبود با مشکلات بزرگی هم مواجه بودیم.

رئیس جمهور از وزارت بهداشت، وزارت کشور و قرارگاه، کمیته‌ها، نیروی انتظامی و بسیج، اتحادیه‌ها، اصنافف تعزیرات و همه کسانی که در اجرای مصوبات کمک می‌کنند، تشکر کرد.

روحانی در ادامه گفت: وقتی پروتکلی را الزامی می‌کنیم و ستاد ملی هم آن را ابلاغ می‌کند، وظیفه خود ما مسئولین برای اجرا از مردم عادی بیشتر و بالاتر است؛ کسی که مسئولیت بالاتری دارد و مردم در حکومت به او نگاه می‌کنند و عملش تأثیرگذار است، اعم از وزرا و دستگاه‌های دیگر، باید بیش از دیگران مراعات کنند. اگر این کار را نکنند خدای ناکرده موجب می‌شود که مردم احساس کنند که این مصوبات خیلی لازم نیست و اگر ضروری بود چرا فلان اداره، وزارتخانه و فلان مقام عمل نکرد؟.

وی در ادامه بیان داشت: با همکاری مردم تعداد شهرهای قرمز از عدد 160 به 64 کاهش یافت و شهرهای قرمز هم نارنجی شد و مردم بدانند که هر جا بیشر مراعات کنند، محدودیت‌ها کاهش می‌یابد و هر جا هم که مراعات‌ها کم شود، افزایش می‌یابد. امروز گزارش داده شد که 7 شهرستان وضعیت فوق قرمز دارند و با استانداران و فرمانداران صحبت شد و این شهرستان‌ها شرایط صعودی دارند، بنابراین باید حتما برای این شهرستان‌ها اقدامات فوری و وسیع انجام شود تا دچار مشکل نشویم.

رئیس‌جمهور درباره شرایط تهران گفت: شرایط تهران نارنجی است ولی لبِ مرز هستیم و بررسی‌ها نشان می‌دهد که در شرایط نارنجی تهران نباید تلاش‌ها را کاهش دهیم و باید مقررات اجرا شود که اگر این انجام نگیرد، شهری که نارنجی شده، دچار مشکل می‌شود و قرمز خواهد شد. همه یاری کنیم تا بتوانیم هرچه سریع‌تر از این مسئله‌ای که برای مردم ایجاد مشکل کرده عبور کنیم و مردم به سلامت باشند و امیدواریم با فوت و ابتلا و بستری کمتر و با کمک به کادر درمان از این پیچ عبور کنیم.واکنش جو بایدن به ترور شهید فخری زاده

بایدن که رسانه‌های آمریکا وی را پیروز انتخابات ریاست جمهوری جنجالی آمریکا محسوب می‌کنند، برای اولین بار به ترور شهید محسن فخری‌زاده، دانشمند هسته‌ای کشورمان واکنش نشان داد.

بایدن به شکست سیاست های دولت کنونی آمریکا در قبال ایران اذعان کرد و گفت: ترامپ از توافق خارج شد تا چیز سخت‌تری به‌دست بیاورد، اما چه کاری انجام دادند؟ دولت ترامپ توانمندی ایران برای داشتن مواد اتمی را افزایش دادند.

رئیس جمهور منتخب آمریکا با تاکید بر اینکه مذاکره با ایران کار «بسیار سختی خواهد بود» اظهار داشت: «اما یک چیز را می‌دانم. ما نمی‌توانیم این کار را تنها انجام دهیم. به همین دلیل است که باید بخشی از گروه بزرگتری باشیم تا نه تنها با ایران بلکه با روسیه و چین و بسیاری از مسائل دیگر مقابله کنیم».

وی دو روز قبل نیز در پاسخ به سؤالی درباره اینکه آیا موضعش درباره بازگشت به برجام همان است که قبلاً طی یادداشتی در سی‌ان‌ان اعلام کرده بود یا خیر گفت: «[مسئله] دشوار خواهد بود، ولی بله.»

 TOP